2016 Winners

ORDER OF AWARD PRESENTATIONS

1 NH Excellence in Education
Doris Barnes Retired Educator Lifetime Achievement Award
Helen Steele

2 Granite State Reading Council
Reading Teacher of the Year
Anita Shaw

3 NH School Administrators Association
Superintendent of the Year
Dr. Brian Blake

4 NH School Administrators Association
Outstanding Service Award
Barbara Hopkins

5 NH College and University Council
Outstanding Teaching in Postsecondary Education
Dr. Elizabeth Harwood

6 NH Charitable Foundation
Christa McAuliffe Sabbatical
Thom Smith

7 NH Council for the Social Studies
Donald R. Marquis Memorial Teacher of the Year Award
Eric Bowman

8 NH School Counselor Association
School Counselor of the Year
Brenda Poznanski

9 NH Association of School Business Officials
Alexander J. Blastos Distinguished Service Award
Ron Leclerc

10 NH Association of School Business Officials
School Business Administrator of the Year
Amy Ransom

11 NH Music Educators Assn.
Distinguished Music Educator of the Year
Thomas Quigley

12 Extended Learning Opportunities Network
Extended Learning Opportunity Coordinator of the Year
Donna Couture

13 NH Association for Supervision & Curriculum Development
Outstanding Educational Leadership Award
Kent Hemingway

14 Plymouth State University
Dennise Maslakowski Education Award
Meg J. Petersen

15 NH Society of Technology in Education
NHSTE Susan Janosz Award
Terry Bullard

16 NH Society of Technology in Education
NHSTE Pat Keyes Award
Brian Gray

17 NH Business Education Association
NH Business Educator of the Year
Stacy Gingras

18 NH Association of School Principals
NHASP Assistant Principal of the Year
Jill Connors

19 NH Association of School Principals
NHASP Elementary Principal of the Year
Shelly Larochelle

20 NH Association of School Principals
NHASP Middle School Principal of the Year
Kimberly Lyndes

21 NH Association of School Principals
NHASP Charles A. Napoli Award
Secondary School Principal of the Year
Brian Pickering

22 NH Excellence in Education
Dedication Award
Dr. Virginia Barry

23 NH Excellence in Education
Dedication Award
Dr. Paul Leather

24 NH Excellence in Education
Special Dedication Award
Dr. Mark Joyce

25 NH School Boards Association
School Board of the Year
Hooksett School Board

26 NH Association of School Psychologists
School Psychologist of the Year
Tari Selig

27 NH Association of School Psychologists
NH Association of School Psychologists Lifetime Achievement Award
Leo Sandy

28 NH Association of School Psychologists
NH Association of School Psychologists Lifetime Achievement Award
Peter Whelley

29 Council for Exceptional Children NH
Special Education Teacher of the Year
Cynthia White

30 NH School Library Media Association
School Librarian of the Year
Jill Canillas Daley

31 NH School Library Media Association
Outstanding School Library Program
Riddle Brook School Library
Harriett Ferns, Librarian

32 NH Art Educators’ Association
NH Art Educator of the Year
Mary Beth Donovan-Olson

33 NH Association of World Language Teachers
World Language Teacher of the Year
Laura Ernst

34 NH Association of Family & Consumer Sciences
Bonnie Simpson Family and Consumer Sciences Teacher of the Year
Lynn Morgan Gnaegy

35 NH School Nurses’ Association
NH School Nurse of the Year
Laurie Fleming

37 NH Department of Education
Presidential Award for Excellence in Mathematics and Science Teaching
Stephanie Burke

38 NH Department of Education
Presidential Award for Excellence in Mathematics and Science Teaching
Jennifer Deenik

39 NH Department of Education
2016 PACE SCHOOLS
Lynn M. Allen William Allen School
Debora Bamforth Daniel J. Bakie School
Dr. Brian J. Blake Superintendent
Robin Brown Maple Street Magnet School
Kathleen M. Crosby Chamberlain Street School
Kathy Dubois Bud Carlson Academy
Brian S. Ernest Epping Middle School
Christine A. Hebert East Rochester School
Jennifer Hersom School Street School
Michael L. Hopkins Superintendent
Adam B. Houghton Rochester Middle School
Erin E. Mahoney Nancy Loud School
Michelle M. McAlister McClelland School
Valerie McKenney Superintendent
Maureen Oakman Gonic School
Kyle Repucci Epping High School
Alexander Rutherford Sanborn Regional Middle School
Robert Scully Souhegan Coop High School
Brian Stack Sanborn Regional High School
Mark A. Vallone Epping Elementary School
Jonathan VanderEls Memorial School
Peter Warburton Superintendent
Peter I. Weaver Spaulding High School

40 NH Excellence in Education
Schools of Excellene Finalist
Hampton Academy

41 NH Excellence in Education
Special Recognition Award
VLACS

42 SCHOOL OF EXCELLENCE
2016 Elementary School of Excellence
Thorntons Ferry School

43 SCHOOL OF EXCELLENCE
2016 K-8 School of Excellence
Lancaster Elementary School

44 SCHOOL OF EXCELLENCE
2016 Middle School of Excellence
Gilbert H. Hood Middle School

45 SCHOOL OF EXCELLENCE
2016 Secondary School of Excellence
White Mountains Regional High School